aktualności Światowej sławy wirtuozi gitary na Gitarowym Rekordzie we Wrocławiu

Światowej sławy wirtuozi gitary na Gitarowym Rekordzie we Wrocławiu

Światowej sławy wirtuozi gitary na Gitarowym Rekordzie we Wrocławiu post thumbnail image

Mistrz stylu gypsy jazz i jeden z najlepszych gitarzystów rockowych na świecie dołączają do grona gwiazd, które pomogą pobić Gitarowy Rekord Świata 2024. Joscho Stephan i Neil Zaza zaprezentują swoją wirtuozerię 1 maja na wrocławskim Rynku. To prawdziwa uczta dla fanów instrumentów strunowych.

W tym roku organizatorzy Rekordu zaprosili do Wrocławia prawdziwe legendy. 1 maja wystąpią gitarzyści Neil Zaza i Joscho Stephan, którzy już zapisali się w historii współczesnej muzyki.  – Gitarowy Rekord Świata to, oprócz niezwykłego przeżycia, jakie daje wspólne granie, także możliwość spotkania największych mistrzów gitary i podziwiania ich wyjątkowej techniki gry – mówi Leszek Cichoński, dyrygent Największej Gitarowej Orkiestry Świata.

Neil Zaza to amerykański gitarzysta znany z instrumentalnych kompozycji rockowych, a także interpretacji klasycznych dzieł Bacha i Mozarta. Neil Zaza nie tylko pomógł zdefiniować gatunek „melodyjnej gitary instrumentalnej”, ale stał się też międzynarodowym ambasadorem samego instrumentu. Jego kompozycje, w których znaczącą rolę odgrywa melodia, zmieniły sposób podejścia wielu gitarzystów do tego instrumentu, a także wpłynęły na gusta i oczekiwania publiczności względem swoich gitarowych bohaterów na całym świecie. Dzięki błyskotliwej technice gry, wszechstronności i zapierającej dech w piersiach interpretacji muzycznej Neil Zaza wypracował sobie znaczące i niepodważalne miejsce na międzynarodowej arenie gitarowej. Świadczą o tym niezliczone publikacje i pojawienie się Neila na okładkach takich magazynów, jak Music Music, Guitar Fan, Guitar Shop, Modern Player i Poland’s Guitar & Bass, a także Home Recording, Musician, EQ i Electronic Musician. Wygrywał także w licznych plebiscytach czytelników na najlepszego gitarzystę.  Na liście gości, z którymi występował Neil Zaza znajdują się m.in. z Joe Satriani, Steve Vai, Dweezil Zappa, Steve & Mike Porcaro (Toto), Yngwie Malmsteen, Vinnie Moore i Andy Summers.

Neil wystąpi 1 maja wraz z zespołem Leszka Cichońskiego na Głównej Scenie, a następnie da pełny koncert na 3-Majówce.

 

Joscho Stephan z kolei to niezwykły wirtuoz gitary z Niemiec, który wyspecjalizował się w gatunku gypsy jazz, zapoczątkowanym przez legendarnego Django Reinhardta. Joscho szybko stał się niezrównanym mistrzem tego stylu gry, znanego również pod nazwą gypsy swinging guitar. Dziennikarze muzyczni prześcigają się w zachwytach nad jego nieprawdopodobną biegłością techniczną. Szybkie, akrobatyczne pasaże, niezwykle interesujące improwizacje na praktycznie każdy temat muzyczny to już wizytówka Joscho, który regularnie koncertuje w Europie, USA i Australii z topowymi gitarzystami – Martinem Taylorem czy Tommy Emmanuelem, jak też ze swoim zespołem.  „Joscho Stephan gra jak opętany. Niewiarygodne. Istne szaleństwo!” – takich określeń używali dotychczas cenieni muzycy jazzowi, jak Paquito de Rivera, James Carter, Charlie Mariano czy Grady Tate, po wysłuchaniu mistrza. Joscho to z pewnością jeden z największych współczesnych talentów gitarowych, łączący ogromną muzykalność z nadludzką wręcz precyzją gry.

Joscho wystąpi 1 maja na Scenie Głównej GRŚ prezentując swoją szaloną interpretację „Hey Joe”, a akompaniować mu będą Krzysztof Pełech i Robert Horna na gitarach klasycznych.

 

„Hey Joe” po raz 22

Podczas 22. edycji Gitarowego Rekordu Świata w sercu wrocławskiego Rynku usłyszymy formację Electric Light Orchestra by Phil Bates & Band – jej lider i gitarzysta weźmie udział w próbie ustanowienia nowego rekordu. Z kolei Małgorzata Ostrowska świętować będzie we Wrocławiu 40-lecie pracy artystycznej. Na Scenie Głównej wykona m.in. nieśmiertelną „Meluzynę”. Swój udział w Rekordzie potwierdzili też Zbigniew Hołdys i Wojciech Waglewski, którzy we Wrocławiu zagrają kultowy album „I Ching”.

W tym roku do ustanowienia nowego rekordu potrzeba przynajmniej 7968 gitar i innych podobnych instrumentów strunowych. Aby zagrać 1 maja na wrocławskim Rynku, wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E potrzebnych do wykonania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Do rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Nie trzeba być pełnoletnim. Gitarzystom, którzy podejmą próbę ustanowienia rekordu, przysługiwać będą ulgowe bilety na koncerty w ramach festiwalu 3-Majówka 2024. Program koncertów publikowany będzie na stronie www.3-majowka.pl.

Podobne artykuły