Gwiazdy polskiego rocka na Gitarowym Rekordzie Świata 2021

Grzegorz i Patrycja Markowscy, Grzegorz Skawiński oraz Jan Borysewicz to pierwsi artyści, którzy 19 czerwca pomogą pobić Gitarowy Rekord Świata. W tym roku Impreza odbędzie się na wrocławskiej Pergoli oraz w sieci. Orkiestrę poprowadzi Leszek Cichoński.

„Nie płacz Ewka” i „Foxy Lady” z Markowskimi

Podczas Gitarowego Rekordu Świata usłyszymy skomponowany przez Zbigniewa Hołdysa kultowy utwór grupy Perfect pt. „Nie płacz Ewka” Zaśpiewa go sam Grzegorz Markowski, kompozytor i autor tekstów, wokalista i frontman Perfectu, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków rockowych; wykonawca takich hitów jak „Autobiografia”, „Niewiele ci mogę dać” czy „Chcemy być sobą”. Utwór „Foxy Lady” wykona z kolei Patrycja Markowska – jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych artystek polskiej sceny muzycznej. Wydała 8 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 46 singli, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów. Na płycie „Krótka płyta o miłości” z 2017 roku usłyszeć można duety Patrycji z Leszkiem Możdżerem, Markiem Dyjakiem, Ray’em Wilson’em oraz Grzegorzem Skawińskim. W 2019 roku ukazała się płyta Patrycji i Grzegorza Markowskich pt. „Droga”. Duet dołączy do Rekordu w sieci.

Zawsze tam, gdzie ty” z Borysewiczem

Zaproponowałem Jankowi, żebyśmy razem ze wszystkimi zagrali przebój „Zawsze tam gdzie ty”. Myślę, że będzie to ogromna frajda dla wszystkich Rekordzistów – mówi Leszek Cichoński, szef Gitarowego Rekordu Świata. Borysewicz to wirtuoz gitary, nazywany często „czarodziejem melodii”. Tworzy dzieła idealne i ponadczasowe – utworów Lady Pank słucha już trzecie pokolenie publiczności. Borysewicz karierę rozpoczął jako siedemnastolatek. Nagrał trzy albumy z Budką Suflera, w tym najbardziej znany „Za ostatni grosz”. W 1981 roku wraz z Andrzejem Mogielnickim, założył zespół Lady Pank, który do dziś święci triumfy. Występował w Polsce, w Europie, w Ameryce, w Azji. Realizuje wiele projektów solowych, m.in. trio Jan Bo. Współpracował m.in. z takimi artystami jak Grzegorz Ciechowski, Tadeusz Nalepa, Urszula, Ewa Bem, Edyta Bartosiewicz, Majka Jeżowska czy Krzysztof Krawczyk.  Z Pawłem Kukizem nagrał platynową płytę „Borysewicz Kukiz”. Jan Borysewicz jest także producentem oraz twórcą muzyki filmowej.

Największe przeboje Hendrixa ze Skawińskim

19 czerwca usłyszymy także jednego z najważniejszych polskich gitarzystów i wokalistów. Grzegorz Skawiński popularność zdobył, występując w zespole Kombi. Przełomowym momentem w karierze artysty stał się wyjazd do USA. Zainspirowany grą wirtuozów gitary takich jak Paul Gilbert, Vinnie Moore i Steve Vai postanowił grać ciężki gitarowy rock i założył zespół Skawalker, z którym zdobył wiele wyróżnień, w tym jako gitarzysta. Pojawienie się Agnieszki Chylińskiej doprowadziło do przekształcenia Skawalkera w formację O.N.A., która na stałe wpisała się w historię polskiej muzyki rockowej. Obecnie Skawiński gra w zespole Kombii. W 2020 roku ukazały się single „Przetrwamy” i „Ochronię nas” – zapowiedzi nowej studyjnej płyty grupy. Artysta ma na swoim koncie także albumy solowe.

„Hey Joe” na Pergoli i w sieci

W tym roku gitarzyści i gitarzystki spotkają się 19 czerwca na Pergoli, a także w sieci. Nowy termin i lokalizacja umożliwiają zorganizowanie imprezy w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami epidemicznymi. W przyszłym roku festiwal powróci na wrocławski Rynek. Organizatorzy zachęcają fanów gitary z całego świata do grania online. – Muzyka nie zna granic. Chcemy dać szansę przyłączenia się do Rekordu wszystkim, którzy nie będą mogli pojawić się we Wrocławiu. Tym razem pobijamy gitarowy rekord świata, więc liczymy na powszechną mobilizację, od Wrocławia po Zanzibar – mówi Leszek Cichoński. W 2020 roku Gitarowy Rekord odbył się w całości w internecie. „Hey Joe” zagrało razem – w domach, w ogrodach, na balkonach – aż 7 998 gitarzystów i gitarzystek z całego świata, uczestnicy nadesłali ponad 5 tysięcy zdjęć i filmów, a transmisję z koncertu oglądało łącznie ponad 110 tysięcy widzów, od Polski, przez Londyn i Hiszpanię, po USA.

Więcej informacji: www.heyjoe.pl, https://www.facebook.com/LeszekCichonskiGuitarWorkshop oraz www.facebook.com/GitarowyRekord


Gitarowy Rekord Świata z nową datą – spotykamy się 19 czerwca na wrocławskiej Pergoli i w sieci!

Gitarzyści i gitarzystki na całym świecie, domy kultury i szkoły gitarowe łączcie się! Gitarowy Rekord Świata ogłasza ostateczną datę imprezy – 19. edycja jednego z największych festiwali muzyki gitarowej odbędzie się 19 czerwca na wrocławskiej Pergoli w kompleksie Hali Stulecia, a także w sieci.

Pergola to miejsce dobrze znane uczestnikom Rekordu – co roku odbywają się tu koncerty gwiazd towarzyszące festiwalowi. Nowy termin i lokalizacja umożliwiają zorganizowanie imprezy w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami epidemicznymi. Najważniejsze, że będziemy mogli spotkać się we Wrocławiu. Tegoroczna lokalizacja Gitarowego Rekordu jest jednorazowa i wynika wyłącznie ze względów bezpieczeństwa – w przyszłym roku impreza powróci na wrocławski Rynek.

Bezpiecznie na Pergoli

Mamy długoletnie doświadczenie w produkowaniu dużych imprez muzycznych, także w trudnych warunkach. Sposób zabezpieczenia koncertów na Pergoli, które odbyły się w czasie pandemii i współpraca z służbami sanitarnymi zostały przez władze Wrocławia uznane za wzorcowe. Gitarowe święto odbędzie się zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, z zachowaniem niezbędnych obostrzeń. Przez cały czas trwania imprezy w mocy pozostawać będzie hasło „Dystans – dezynfekcja – maseczka”. W zależności od aktualnych obostrzeń liczba uczestników na Pergoli może zostać w pewnym stopniu ograniczona, dlatego warto dołączać do wspólnego bicia Rekordu online.

Gramy w oknach, na balkonach i w ogrodach

W 2020 roku Gitarowy Rekord odbył się w całości w internecie. „Hey Joe” zagrało razem – w domach, w ogrodach, na balkonach – aż 7 998 gitarzystów i gitarzystek z całego świata, uczestnicy nadesłali ponad 5 tysięcy zdjęć i filmów, a transmisję z koncertu oglądało łącznie ponad 110 tysięcy widzów, od Polski, przez Londyn i Hiszpanię, po USA. W tym roku ma być podobnie. – Muzyka nie zna granic. Chcemy dać szansę przyłączenia się do Rekordu wszystkim, którzy nie będą mogli pojawić się we Wrocławiu. Tym razem pobijamy gitarowy rekord świata, więc liczymy na powszechną mobilizację domów kultury, szkół gitarowych, wszystkich fanów gitary, od Wrocławia po Zanzibar – mówi Leszek Cichoński, pomysłodawca imprezy.

Zlot uczniów Cichońskiego

W tym roku mija 30 lat od wydania przez Leszka Cichońskiego kursu „Blues-Rock Guitar Workshop”, który stał się prawdziwą biblią dla kilku pokoleń gitarzystów. Z tej okazji, 19 czerwca, podczas Gitarowego Rekordu odbędzie się zlot uczniów i studentów szefa gitarowej orkiestry, którzy korzystali z kultowego podręcznika. Dzielcie się swoimi gitarowymi historiami w mediach społecznościowych festiwalu oraz na grupie https://www.facebook.com/groups/uczniowie.leszka.cichonskiego. Czekają nagrody, w tym najważniejsza – możliwość zagrania na scenie głównej podczas Gitarowego Rekordu Świata.

Bieżące informacje o Gitarowym Rekordzie Świata 2021 pojawiać się będą na naszej stronie oraz na https://www.facebook.com/LeszekCichonskiGuitarWorkshop i www.facebook.com/GitarowyRekord


Jan Borysewicz zagra na Gitarowym Rekordzie Świata 2021!

Genialny artysta. Wirtuoz gitary. Czarodziej melodii. Tworzy dzieła idealne i ponadczasowe – utworów Lady Pank słucha już trzecie pokolenie publiczności! Kocha scenę. Jest jak Jimi Hendrix grający zębami i językiem. “Zaproponowałem Jankowi, żebyśmy razem ze wszystkimi zagrali przebój „Zawsze tam gdzie ty”. Myślę, że będzie to ogromna frajda dla wszystkich Rekordzistów” – mówi Leszek Cichoński, szef Gitarowego Rekordu Świata.

Borysewicz karierę rozpoczął jako siedemnastolatek. Swoje pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał w takich zespołach jak: Nurt, Katia&Roman czy Apokalipsa. W 1978 roku rozpoczął współpracę z Budką Suflera i razem z nią nagrał trzy albumy, w tym najbardziej znany „Za ostatni grosz” oraz stworzył swoją pierwszą kompozycję „Nie wierz nigdy kobiecie”, która do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej popularnych utworów polskiej sceny muzycznej. W 1981 roku wraz z Andrzejem Mogielnickim, założył zespół Lady Pank, który do dziś święci triumfy. Występował w Polsce, w Europie, w Ameryce, w Azji. W 2018 roku ponownie nagrał pierwszą, legendarną płytę Lady Pank. Do nagrań zaprosił wyjątkowych gości, uzupełnił warstwę muzyczną, poszerzył instrumentarium. Dzięki temu stworzył dzieło wybitne.

Realizuje wiele projektów solowych, m.in. trio Jan Bo, z którym wydał już 5 albumów. Współpracował również z takimi artystami jak Grzegorz Ciechowski, Tadeusz Nalepa, Urszula, Ewa Bem, Edyta Bartosiewicz, Majka Jeżowska, Jacek Skubikowski, Krzysztof Krawczyk, Chłopcy z Placu Broni, Homo Twist. Z Pawłem Kukizem nagrał platynową już płytę „Borysewicz Kukiz”. Utwory „Bo tutaj jest jak jest” i „Jeśli tylko chcesz” długo nie schodziły z czołówek list przebojów.

Borysewicz był też twórcą projektu „Nasz Wspólny Świat”, przy którym współpracowali z nim Lombard, TSA czy Kombi. Znany jest również jako producent składanki „Być wolnym”, w której nagrywaniu wzięły udział poza Lady Pank, takie formacje jak Perfect, T.Love, Big Cyc, Acid Drinkers, Robert Gawliński. Skomponował wiele utworów dla wspaniałych zespołów i artystów, m.in. „Niepisane” Braci, „Nie chcę cię obchodzić” Ani Wyszkoni, płytę „Na skos” Izabeli Trojanowskiej, czy „Bal Maturalny” Alibaba Borysewicz. Jest autorem muzyki filmowej (E=mc2, Wiedźmy, Złoty Środek), i teatralnej. Skomponował również muzykę do filmu „O dwóch takich co ukradli księżyc”, wykorzystaną później do licznych przedstawień teatralnych, musicali i bajek.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. takich jak „100-lecie ZAIKS”, „Best Composer of Tokyo Music Festival”, „Gitarowy Top”, „Nagroda słuchaczy RMF FM”, „Bursztynowy Słowik”.

Kolejne ogłoszenia już wkrótce. 1 maja spotykamy się na Gitarowym Rekordzie Świata – we Wrocławiu i online!


ZLOT UCZNIÓW LESZKA CICHOŃSKIEGO!

W tym roku mija 30 lat od wydania legendarnej szkółki Leszka Cichońskiego “Blues-Rock Guitar Workshop”. Jeśli uczyliście się z podręcznika Leszka Cichońskiego, uczestniczyliście w jego warsztatach lub zainspirowały Was lekcje, które prowadził w Telewizji Edukacyjnej – podzielcie się wspomnieniami! Publikujcie je, najlepiej ze zdjęciem “Blues-Rock Guitar Workshop”, lub w formie wideo na grupie https://www.facebook.com/groups/uczniowie.leszka.cichonskiego/ . Wybrane wspomnienia udostępnimy na socialach Gitarowego Rekordu Świata. Autorzy trzech najciekawszych historii zagrają na głównej scenie 1 maja. Będą też inne nagrody. :)
Stwórzmy razem największą gitarową orkiestrę i zagrajmy razem we Wrocławiu oraz online!

Gitarowy Rekord Świata w czasach pandemii!

GRAMY DALEJ

Na to hasło czekały z niecierpliwością tysiące gitarzystów i sympatyków gitarowego grania w Polsce i na całym świecie.  Już dziś zapraszamy Was 1 maja 2021 do wspólnego stworzenia Największej Gitarowej Orkiestry Świata i kolejnej próby ustanowienia nowego Gitarowego  Rekordu Świata!

Dołożymy wszelkich starań, aby z Waszą pomocą stworzyć Najpiękniejsze Gitarowe Święto

GRAMY NA ŻYWO

W ubiegłym roku w biciu Gitarowego Rekordu Świata Online wzięło udział 7 998 gitarzystów, ale wiemy, że nic nie może zastąpić niepowtarzalnej atmosfery tworzonej przez tysiące grających razem gitar, więc po roku przerwy znów zapraszamy na ukochany przez gitarzystów, wrocławski Rynek

GRAMY BEZPIECZNIE

Nasza firma wROCKfest.pl – główny organizator Gitarowych Rekordów od pierwszej edycji – ma długoletnie doświadczenie w organizacji dużych imprez muzycznych, także w trudnych warunkach. We wrześniu 2020 roku zorganizowaliśmy plenerowy  “Last Minute Summer Festival” dla kilkutysięcznej publiczności z zachowaniem wszelkich obostrzeń covidowych. Sposób zabezpieczenia imprezy i współpraca z służbami sanitarnymi, zostały przez władze Wrocławia uznane za wzorcowe w czasie pandemii.

Nasze gitarowe święto 1 maja odbędzie się zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, z zachowaniem niezbędnych obostrzeń.  W mocy pozostawać będzie hasło DYSTANS – DEZYNFEKCJA – MASECZKA przez cały czas trwania imprezy. W zależności od aktualnych obostrzeń,  ilość uczestników na wrocławskim Rynku może zostać w pewnym stopniu ograniczona, dlatego zapraszamy  do dołączenia do nas w sieci.

GRAMY ONLINE

Gitarzystów, którzy nie będą mogli pojawić się we Wrocławiu, gorąco zachęcamy do dołączenia do gitarowej orkiestry  online. Nieważne gdzie będziecie – w domu, w ogródku, w górach, czy na pełnym morzu – dołączcie do nas w sieci i zagrajmy razem kultowe “Hey Joe” Jimiego Hendrixa Przypominamy, że liczy się każda gitara i każdy grający – na żywo czy online – otrzyma Certyfikat Rekordzisty oraz  figurował będzie na oficjalnej Liście Uczestników Gitarowego Rekordu Świata 2021!

Rezerwujcie czas, dołączajcie do wydarzenia, zapraszajcie znajomych: https://www.facebook.com/events/262663514913779/

Więcej informacji wkrótce

Razem damy radę! BO JAK NIE MY, TO KTO?


Gitarowy Rekord Świata 1 maja na wrocławskim Rynku i online

W tym roku tysiące fanów gitary podejmie próbę pobicia Gitarowego Rekordu… Świata. Jeden z największych festiwali muzyki gitarowej odbędzie się 1 maja na żywo na wrocławskim Rynku, a także w wersji online. W związku z 30-leciem działalności edukacyjnej Leszka Cichońskiego planujemy cykl bezpłatnych lekcji przygotowujących do bicia rekordu – na Facebooku i YouTube muzycy uczyć będą grania na gitarze takich hitów jak „Hey Joe” czy „Little Wing”.

Pierwsza edycja legendarnego już święta gitary odbyła się w 2003 roku. Leszek Cichoński zainicjował wówczas Wielką Gitarową Orkiestrę, która na wrocławskim Rynku wykonała słynny przebój Jimiego Hendrixa pt. „Hey Joe”. Zagrało 588 gitarzystów, co pozwoliło ustanowić nowy rekord Guinnessa. Kilkanaście lat później we Wrocławiu zarejestrowało się już 7 423 fanów gitary. W 2020 roku, w związku z pandemią koronawirusa, 18. edycja imprezy odbyła się w całości w wersji online.  1 maja „Hey Joe” zagrało razem – w domach, w ogrodach, na balkonach – aż 7 998 gitarzystów i gitarzystek z całego świata, a transmisję z koncertu oglądało łącznie ponad 110 tysięcy widzów, od Polski, przez Londyn i Hiszpanię, po USA.

Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 1 maja. – Robimy, co w naszej mocy, aby spotkać się na wrocławskim Rynku – mówi Leszek Cichoński. Największa gitarowa orkiestra świata zagra również w wersji online. – Muzyka nie zna granic. Chcemy dać szansę przyłączenia się do Rekordu wszystkim, którzy nie będą mogli pojawić się we Wrocławiu. Tym razem pobijamy gitarowy rekord świata, więc liczy się zarówno wspólne granie „Hey Joe” na Rynku, jak i w internecie – dodaje.

30 lat gitarowej biblii Cichońskiego. Akcja edukacyjna

W tym roku mija 30 lat od wydania przez Leszka Cichońskiego kursu „Blues-Rock Guitar Workshop” (wówczas z kasetami magnetofonowymi, dziś z płytami CD), który stał się prawdziwą biblią dla kilku pokoleń gitarzystów. Z okazji okrągłej rocznicy działalności edukacyjnej Cichońskiego szykujemy cykl bezpłatnych lekcji online. Muzycy, na czele z szefem gitarowej orkiestry, nauczą grania utworów, które usłyszymy 1 maja na wrocławskim Rynku. Wśród nich będą m.in.  „Hey Joe”, „Little Wing” „Voodoo Child“ Hendrixa i „Kiedy byłem małym chłopcem” Tadeusza Nalepy. Harmonogram zajęć ogłoszony zostanie wkrótce.

Bieżące informacje o Gitarowym Rekordzie Świata 2021 pojawiać się będą tutaj , a także na https://www.facebook.com/LeszekCichonskiGuitarWorkshop oraz www.facebook.com/GitarowyRekord


Gitarowe Przeboje Wszech Czasów – plebiscyt oraz koncert!

Wielkimi krokami zbliża się długo oczekiwana edycja Gitarowego Rekordu Świata A.D.2021🎸
Nikt jeszcze nie wie jaka ona będzie, ale wszyscy mamy nadzieję na wielkie spotkanie gitarzystów 1 maja 2021 na wrocławskim Rynku  :)
Już po raz 19. podejmiemy próbę pobicia Gitarowego Rekordu Świata i wspólnie stworzymy Największą Gitarową Orkiestrę Świata.
Chcemy abyście to wydarzenie tworzyli razem z nami, chcemy poznać muzyczne gusta gitarzystów i dowiedzieć się jakie utwory z przebogatej historii muzyki gitarowej chcielibyście usłyszeć lub zagrać we Wrocławiu.
Ogłaszamy plebiscyt na Gitarowe Przeboje Wszech Czasów 🎸 🎸 🎸
Czy wybierzecie najsłynniejsze gitarowe riffy jak w “Smoke on the water”, “Highway to Hell”, “Satisfaction” lub “Celinie” Kazika na Żywo, czy będą to powalające solówki jak: “Child In Time” – Deep Purple , “Eruption”- Van Halen , “Hotel California” – The Eagles lub coś Jana Borysewicza czy Grzegorza Skawińskiego, a może melodyjne piosenki jak: “The House Of The Rising Sun”- The Animals , “With Or Without You” – U2 albo “Nie płacz Ewka” Perfectu czy “Wehikuł czasu” Dżemu – zależy tylko od Was 🎸
Wybrane przez Was utwory zagramy dzień przed Gitarowym Rekordem, podczas specjalnego koncertu Gitarowe Riffy i Solówki Wszech Czasów z udziałem gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.

Ankietę do głosowanie znajdziecie w dyskusji na wydarzeniu:
https://www.facebook.com/events/368602174243903/?active_tab=discussion

Można głosować na kilka utworów i dodawać swoje propozycje, dajcie też znać znajomym!


Zobaczcie finałowy film z bicia Gitarowego Rekordu Świata Online 2020!

1 maja 2020 r. 7998 gitarzystów grających online ustanowiło po raz pierwszy w historii Gitarowy Rekord Świata Online!

Pełna lista uczestników rekordu znajduje się tu

Panorama Gitarzystów 360 przygotowana przez Grafoto – grafoto.pl znajduje się tu

Organizatorem Gitarowego Rekordu Świata jest wROCKfest.pl – Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych “Nasze Miasto Wrocław” przy wsparciu Gminy Wrocław

Do zobaczenia 1 maja 2021 na Rynku we Wrocławiu – Mieście Gitary!


Lista Uczestników
Gitarowego Rekordu Świata
Online 2020 już dostępna!

Oficjalna Lista Uczestników Gitarowego Rekordu Świata Online 2020 znajduje się pod tym linkiem.
W przypadku błędnych danych lub braku na liście prosimy o kontakt pod adresem: wrockfest@wrockfest.pl

Zapraszamy do obejrzenie Galerii Rekordzistów 2020 pod tym linkiem oraz Panoramy Gitarzystów 360 pod tym linkiem.

Zdjęcia i filmy uczestników Gitarowego Rekordu znajdują się również na wydarzeniu na Facebooku.

Wszystkim gitarzystom gratulujemy ustanowienia pierwszego w historii Gitarowego Rekordu Świata Online i zapraszamy za rok do Wrocławia – Miasta Gitary!

Dołączajcie do wydarzenia, zapraszajcie znajomych pod tym linkiem.


Wielka Panorama Gitarzystów
360 już dostępna!

Wspólnie z Grafoto – Spacery Wirtualne Wrocław prezentujemy Panoramę 360 gitarzystów, którzy pobili Gitarowy Rekord Świata 2020.
Panoramę można obracać we wszystkich kierunkach i przybliżać – aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości kliknijcie w ten link: https://spacer.grafoto.pl/grs2020/ i poszukajcie się na zdjęciach. Udostępniajcie znajomym, dajcie nam znać w komentarzach, jak się odnajdziecie :).
Panorama zawiera około 5 tysięcy zdjęć nadesłanych przez Was – jeśli kogoś zabrakło – wybaczcie :(.
Razem tworzymy jedna wielką gitarową rodzinę.

Do zobaczenie za rok na rynku we Wrocławiu – Mieście Gitary!!!