Gitarowy Rekord Świata łączy pokolenia. W tym roku do największej orkiestry gitarowych entuzjastów z Polski i Europy dołączą znane muzyczne rodziny. 1 maja na wrocławskim Rynku zapowiedzieli się już m.in. Jose Torres z synem Filipem i wybitny saksofonista Piotr Baron wraz synem Aleksandrem znanym z zespołu Afromental. Zagra także m.in. syn Tadeusza Nalepy. Organizatorzy ogłosili konkurs na najlepsze rodzinne zdjęcie i zachęcają do wspólnego międzypokoleniowego grania we Wrocławiu.

Rodzinne grupy gitarowe to wielka tradycja imprezy. Od pierwszej edycji do Rekordu dołączają całe pokolenia gitarzystów i gitarzystek. Weterani pamiętający pierwszą odsłonę festiwalu dziś przyjeżdżają do Wrocławia z własnymi dziećmi. – W tym roku zagramy już po raz dwudziesty. Tysiące gitarzystów przybędzie do Wrocławia, aby doświadczyć frajdy ze wspólnego grania. Stanowimy wielką gitarową rodzinę, dlatego szczególnie gorąco zapraszamy w tym roku właśnie rodziny, w których muzyka i muzykowanie jest obecne nie tylko przed Rekordem, ale i na co dzień – mówi Leszek Cichoński, pomysłodawca imprezy.

Muzyka łączy pokolenia. Hołd dla Tadeusza Nalepy
1 maja na wrocławskim Rynku zagrają m.in. Jose Torres z synem Filipem oraz wybitny saksofonista Piotr Baron wraz z synem Aleksandrem znanym z zespołu Afromental. Do orkiestry dołączą również gitarzyści Wojciech Hoffmann oraz Piotr Łukaszewski z synami, a także Oskar Worgacz, który w 2009 roku jako 3,5 letni gitarzysta zagrał na scenie razem z muzykiem Deep Purple, Steve’em Morsem. To nie koniec rodzinnych wątków wokół Rekordu. W tym roku przypada 15. rocznica śmierci Tadeusza Nalepy, wybitnego kompozytora i gitarzysty znanego – prócz działalności solowej – z legendarnego zespołu Breakout. Utwór artysty „Kiedy byłem małym chłopcem” wszedł na stałe do kanonu gitarowych hitów, które co roku wybrzmiewają na wrocławskim Rynku.

Organizatorzy zachęcają, aby dołączać do Rekordu całymi rodzinami, a także do udziału w konkursie fotograficznym na najciekawsze zdjęcie gitarowej rodziny wykonane podczas Gitarowego Rekordu. Zdjęcia należy przesyłać do 30 kwietnia na adres: [email protected] lub opublikować w social mediach, oznaczając profil Gitarowego Rekordu Świata oraz Leszek Cichoński – Workshop i dodając hashtag #gitarowerodziny. Najlepsze fotografie nagrodzone zostaną zestawami gitarowych gadżetów.

Podczas 20. edycji imprezy na rodziny czekać będzie szereg atrakcji – w Strefie Gitarowego Krasnoludka będzie można m.in. pomalować twarz w gitarowe motywy i nauczyć się grać na ukulele. Nie zabraknie wspólnego śpiewania dziecięcych hitów z bajek Disneya i Akademii Pana Kleksa. Dorośli będą mogli skorzystać z warsztatów last minute gwarantujących szybką naukę 5 akordów „Hey Joe”. Na Rynku stanie także specjalna ścianka, przy której profesjonalni fotografowie wykonają pamiątkowe zdjęcia rodzinne.

„Hey Joe” po raz 20.
Po dwóch latach Gitarowy Rekord Świata powraca na wrocławski Rynek. Największym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie jedyny w Polsce występ Dire Straits Legacy. Aby wziąć udział w jubileuszowej 20. odsłonie imprezy, wystarczy mieć gitarę i znać 5 podstawowych akordów: C G D A E. Liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Aby pobić Gitarowy Rekord Świata potrzeba w tym roku minimum 7424 instrumentów strunowych.