1 maja po raz kolejny będziemy bić Gitarowy Rekord Guinnessa na wrocławskim rynku. To nie tylko zabawa i wspólne muzykowanie, ale też okazja do podpatrzenia najlepszych polskich gitarzystów. W tym roku będzie wśród nich Jan Borysewicz, lider Lady Pank.

Wrocławianin, jeden z czołowych polskich gitarzystów, wystąpi na rynku ze swoim zespołem Jan Bo. Zagra półgodzinny koncert prezentując m.in. materiał z wydanej w ubiegłym roku płyty „Kawa i dym”, a potem pomoże tysiącom gitarzystów ustanowić nowy Rekord Guinnessa.  Koncert Borysewicza rozpocznie się już o godzinie 13.00 – nie spoźnijcie się!

Jako czternastolatek grał na perkusji, ale wybrał gitarę. Uczył się gry na niej m.in. w Domu Kultury na wrocławskim Sępolnie.

Od Nurtu do Lady Pank
Mając piętnaście lat dostał propozycję wyjazdu do Anglii od bluesmana Alexisa Kornera. Nie zgodzili się rodzice i na debiut czekał dwa lata, do roku 1972, gdy wystąpił z grupą Nurt. Był gitarzystą Super Paktu, występował z NRD-owskim duetem Katia&Roman i z Ireneuszem Dudkiem. Z Budką Suflera nagrał trzy płyty, grał m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Tadeuszem Nalepą, Subway, The Fotoness, Urszulą, Ewą Bem, jest twórcą projektu „Nasz Wspólny Świat” i producentem składanki „Być Wolnym”.

Najbardziej kojarzony jest z Lady Pank, zespołem, który założył w 1981 roku wraz z tekściarzem Andrzejem Mogielnickim. Z tym składem stworzył utwory, które wpisały się w historię polskiego rocka „Tańcz głupia tańcz”, „Sztuka latania”, Marchewkowe pole”, „Tacy sami”, „Zostawcie Titanica”, „Mniej niż zero”, „Mała wojna”, „Zawsze tam, gdzie ty”, „Stacja Warszawa” – to niektóre z nich. Zespół Lady Pank usłyszymy na żywo już 2 maja na koncercie w ramach 3 –Majówki 2017 towarzyszącej Gitarowemu Rekordowi Guuinnessa.

Solowo, czyli Jan Bo
W 1998 roku na polskiej scenie pojawił się Jan Bo, solowy projekt Jana Borysewicza. Do składu dołączyli szerzej nieznany wtedy basista Wojciech Pilichowski i perkusista Wojciech Morawski kojarzony m.in. z występów w zespole Breakout. Formacja nagrała dwa albumy – „Królowa ciszy” z 1989 roku i „Wojna w mieście” wydany trzy lata potem. Oba zawierały muzykę z pogranicza rocka, popu i bluesa, mieszankę, której zespół jest wierny do dzisiaj.

Już z Kubą Jabłońskim za perkusją grupa nagrała płytę „Moja wolność”, która ukazała się w 1996 roku i wydany w 2010 roku krążek „Miya”. W ubiegłym roku Jabłońskiego zastąpił Radosław Owczarz, pochodzący z Wrocławia muzyk związany m.in. z zespołem Kasi Kowalskiej i we wrześniu na rynek trafił piąty album studyjny grupy zatytułowany „Kawa i dym”. Wydawnictwo dotarło do piątego miejsca polskiej listy przebojów OLiS.

Muzyczny maraton
Prócz zespołu Jana Borysewicza 1 maja na rynku zagra m.in. Amerykanin Greg Koch i znany z telewizyjnych ekranów aktor Paweł Domagała. Tego samego dnia w kompleksie Hali Stulecia odbędzie się Koncert Gwiazd. Zagrają The Cranberries, Dog Eat Dog, Lacuna Coil i Acoid Drinkers. Impreza jest częścią festiwalu 3-Majówka 2017, w którym wystąpią m.in. Toy Dolls, Renata Przemyk, Katarzyna Nosowska, Brodka, Lady Pank, Illusion, Krzysztof Zalewski, Czesław Śpiewa, Łąki Łan, Kult, Luxtorpeda, Xxanaxx, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Hunter, Coma i zespół 5’Nizza z Ukrainy.

Wstęp na koncert Jana Borysewicza i imprezy Gitarowego Rekordu Guinnessa na wrocławskim rynku jest wolny.

Dla gitarzystów biorących udział w biciu rekordu przewidziane są zniżki na koncerty gwiazd w ramach 3-Majówki 2017 w kompleksie Hali Stulecia.