Kolejna odsłona pierwszomajowego święta gitary zbliża się wielkimi krokami i do listy gości Gitarowego Rekordu Guinnessa dołączają nowi artyści. Kolejnym jest Grzegorz Skawiński, filar formacji Kombi, Skywalker, O.N.A. i KOMBII, muzyk, który w ubiegłym roku obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej.

Urodzony w Mławie muzyk swoją pierwszą gitarę zrobił ze starej deski od łóżka. Uczył się w średniej szkole muzycznej, grał m.in. w zespole Horoskop, a od 1976 roku w Akcentach, które szybko przekształciły się w Kombi. Z tym składem osiągnął największą popularność – grał na gitarze i śpiewał większość hitów tej formacji. W Stanach Zjednoczonych zetknął się z takimi wirtuozami, jak Paul Gilbert, Vinnie Moore i Steve Vai i po powrocie założył Skywalkera, w którym grał ciężkiego rocka. Nagrali anglojęzyczną płytę zatytułowaną tak, jak nazwa zespołu i album „Sivan”. Po tym drugim Skawiński w plebiscycie magazynu „Gitara i bas” wygrał w trzech konkurencjach: gitarzysta roku, gitarzysta rockowy i akustyczny, a krążek zwyciężył w kategorii „płyta rockowa”. Potem była O.N.A. z Agnieszką Chylińską i świetne płyty, w tym kultowe już „Bzzzzz” czy „Modlishka”.

Od 2003 roku Skawiński lideruje zespołowi KOMBII, grupa nawiązuje do stylu Kombi z lat 1976-1992 tworząc jednak nowy repertuar i nagrywając płyty. Pierwszy album wydali w 2004 roku, było to „C.D.”, potem były „Ślad” (2007), „D.A.N.C.E.” (2008), „O Miłości” (2010), „Electro / Acoustic Live” (2012) i „Wszystko jest jak pierwszy raz” (2014). Rok temu wydali „KOMBII Symfonicznie”.

Skawiński uczestniczył też w nagraniach płyt Wandy Kwietniewskiej, zespołów Vader, Acid Drinkers, IRA i Golden Life, rapera Liroya, Robert Janson i wielu innych polskich artystów. Już w 1989 roku, przed Skywalkerem, wydał pierwszą solową płytę. W 2000 roku ukazał się krążek z muzyką z filmu „Ostatnia misja”, której był autorem, a w 2012 kolejny album „Skawy” – „Me & My Guitar”.

Muzyczne bombardowanie
Prócz Skawińskiego 1 maja na rynku zagrają m.in. skrzypek Michał Jelonek z zespołem, Jan Borysewicz, Greg Koch,  Leburn Maddox, Egon Poka, Paweł Domagała,  Piotr Nalepa, Sebastian Riedel,  Andrzej Nowak (TSA), Mietek Jurecki (Budka Suflera), Jacek Krzaklewski (Perfect), Jerzy Styczyński (Dżem) i wielu  gitarowych mistrzów w Polski i ze świata. Zachęcamy do udziału w imprezie już od godz. 10 rano, gdy zaczną się koncerty na scenie Gitarowych Przybojów Wszech Czasów. Udział w imprezach związanych z biciem Gitarowego Rekordu Guinnessa na wrocławskim rynku jest bezpłatny, dla gitarzystów przygotowano specjalne ulgowe bilety na koncerty gwiazd w ramach festiwalu 3-Majówka 2017 w kompleksie Hali Stulecia.

Aby zagrać w największej gitarowej orkiestrze świata wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Do Rekordu Guinnessa liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, elektryczne, klasyczne i basowe, a także instrumenty pokrewne jak ukulele, banjo czy bałałajka.

Nasz rekord ustanowiony w roku 2016, gdy Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, to 7356 gitarzystów wspólnie grających na wrocławskim rynku. Wystarczy tylko jedna gitara więcej, by znów przejść do historii 🙂