Goran Bregović i legendarny zespół Bijelo Dugme wystąpią we Wrocławiu 1 maja z okazji  Gitarowego Rekordu Guinnessa 2019.  W 2018 roku na wrocławskim rynku zagrało wspólnie 7411 gitarzystów – w tym roku dołączy do nich Goran Bregović, który później da pełny koncertowy show z zespołem Bijelo Dugme oraz cygańską Orkiestrą Weselno – Pogrzebową!

Ten koncert będzie naprawdę wyjątkowy – podczas dwugodzinnego występu Bregovićowi będzie towarzyszyć jego macierzysty zespół Bijelo Dugme, otoczony w krajach byłej Jugosławii prawdziwym kultem. Szaleństwo towarzyszące występom BijeloDugme nie bez powodu określano mianem dugmemanii. Podczas wrocławskiego występu Bregović zagra przekrojowy materiał całej swojej twórczości. Publiczność usłyszy zarówno największe przeboje zespołu Bijelo Dugme, jak i samego Bregovića z Orkiestrą  Weselno – Pogrzebową!

Założony w 1974 roku przez Bregovicia zespół Bijelo Dugme, którego ważną postacią był wokalista Željko Bebek, był pierwszą gwiazdą jugosłowiańskiego rocka i sztandarowym przedstawicielem nurtu nazywanego sarajewskim popem. Po zaledwie dwóch latach od założenia zespół wyprzedawał największe sale w całej Jugosławii, grając często po kilka koncertów w jednym miejscu. W 1977 roku wystąpił w Belgradzie dla ponad 100 tys. osób, ustanawiając frekwencyjny rekord na całe dekady. Wszystkie płyty zespołu sprzedawały się w setkach tysięcy egzemplarzy. Genialny Bregović jak nikt inny wyczuwał ducha epoki – na przełomie lat 70. i 80. zespół zmienił stylistykę na nowofalową, a kilka lat później zaczął wprowadzać do klasycznego, rockowego stylu grupy coraz więcej elementów folkloru bałkańskiego. Ostatnie trzy płyty Bijelo Dugme przyniosły to, z czego do dziś Bregović słynie – niebywale lekkie połączenie rock’n’rollowego zacięcia z bałkańskimi tradycjami muzycznymi. Nie trzeba dodawać, że ponownie pobiły rekordy sprzedaży.

Kres byłej Jugosławii był też kresem Bijelo Dugme. Goran Bregović  nawiązał bliską współpracę z innym mieszkańcem Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem tej zaskakującej kolaboracji były wybitne i niepokojące filmy „Czas Cyganów”, „Arizona Dream” i „Underground”. Za muzykę do tego ostatniego filmu, Bregović otrzymał w 1995 roku Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes. Nagrywał z Iggy’m Popem, Cesárią Évorą, wskrzesił karierę Krzysztofa Krawczyka, gra swoją muzykę z niezwykle zróżnicowanymi składami muzycznymi – od małych zespołów i orkiestr po olbrzymie projekty, w które angażuje muzyków grających na instrumentach dętych i smyczkowych, bułgarskie chóry oraz artystów z krajów, w których zdarza mu się występować.

Nie ma w Polsce ludzi, którzy nie zetknęli się z jego przebojami, starczy tu wymienić takie utwory jak  „Kalašnjikov”, „Mesečina”, wykonywany wraz z Cesárią Évorą utwór „Ausência” czy przebojowy duet z Kayah „Prawy do lewego”. Uwielbiany w Polsce utwór „Kiedyś byłam różą”  to też jeden z hitów zespołu Bijelo Dugme:   https://www.youtube.com/watch?v=qH7GGXfZhlo

Niesamowita energia, która przepełnia twórczość kompozytora, zjednuje mu rzesze fanów, przyprawia o zawrót głowy i porywa do tańca. Muzyka Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów, zabójcze brzmienie orkiestry dętej i tradycyjne polifonie, ostre gitarowe dźwięki i przepełnione zwodną słodyczą popowe melodie.

Koncert odbędzie się 1 maja na terenach Pergoli w kompleksie Hali Stulecia i rozpocznie największy wrocławski festiwal 3-Majówka 2019, który co roku gromadzi gwiazdy z Polski i zagranicy. Kult, Nocny Kochanek, Krzysztof Zalewski, Ania Dąbrowska  oraz projekt Albo Inaczej otwierają długą listę wykonawców którzy wystąpią od 1 do 3 maja we Wrocławiu!

Bilety jednodniowe na koncert w którym wystąpi Goran Bregović  oraz karnety na 3-Majówkę 2019 już w sprzedaży – lepszy prezent na Mikołaja trudno sobie wyobrazić 🙂

Więcej o Gitarowym Rekordzie Guinnessa i festiwalu 3-Majówka 2019 na stronach www.heyjoe.pl i www. 3-majowka.pl

1.05.19 start godz. 17.00 Pergola, ul Wystawowa 1, Wrocław

3-Majówka 2019 – Dzień I
GORAN BREGOVIĆ & BIJELO DUGME i inni wykonawcy
bilety 1.05: 70 zł – do 31.12.19
karnety 1-2.05: 95 zł – do 31.12.19
karnety 1-3.05: 120 zł – do 31.12.19

Uwaga, koncerty 3-Majówki 2019 rozpoczynają się 1 maja o godz. 17.00, Goran Bregović wystąpi ok. godz.21.00

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.wrockfest.pl/bilety-online/, www.biletin.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, www.kupbilecik.pl, www.empikbilety.pl