Pionierzy nurtu crossover – Amerykanie z Dog Eat Dog, którzy jako jedni z pierwszych połączyli ostre, metalowe i hardcore’owe brzmienie z rapem, ska czy funky – przyjadą do Wrocławia 1 maja! Zagrają na Koncercie Gwiazd w kompleksie Hali Stulecia, imprezie towarzyszącej biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa na wrocławskim rynku.

Basista Dave Neabore i gitarzysta Sean Kilkenny poznali się pod koniec lat 80. w kapeli Mucky Pup. Pierwszy koncert formacja z New Jersey zagrała  kwietnia 1990 roku w piwnicy Neabore’a, słuchało ich pięćdziesiąt osób. W 1994 roku wydali longplay „All Boro Kings”. Wypełniła go oryginalna mieszanka rocka, punku i rapu, ich znakiem było brzmienie saksofonu. Krążek sprzedano w ponad 600 tys. egzemplarzy, klipy do piosenek „No Fronts” i „Who’s The King” prezentowane były w MTV. W Europie grali w największych halach i na festiwalach, w 1995 roku dostali na MTV Europe Music Awards statuetką w kategorii Breakthrough Artists of the Year.

Na drugiej płycie „Play Games” z 1996 roku pojawili się Ronnie James Dio z Black Sabbath i Rainbow oraz Wu-Tang Clan RZA. Wydaniu albumu towarzyszyła trasa po Europie, Azji i Ameryce Południowej, dzielili scenę z Rage Against The Machine, Ozzy Ozbournem, Kiss i Metallicą. W czerwcu 1999 roku odbyła się premiera „Amped”. Album mimo dobrych recenzji przeszedł niezauważony, za co winą muzycy obarczali wytwórnię, która nie przyłożyła się do promocji. Kolejny krążek – „Walk With Me” – trafił do sklepów w czerwcu 2006 roku.

W Polsce Dog Eat Dog grali m.in. w 2011 roku byli na Przystanku Woodstock. Z czasów debiutu „All Boro Kings” do dziś są w zespole są Neabore, perkusista Brandon Finley i John Connor. 1 maja na pewno sięgną po hity „No Fronts”, „Strip Song”, „If These Are Good Times” i „Who’s The King”, ale spodziewajmy się też nowości, nad którymi pracują.

Amerykanie dołączają do gości Koncertu Gwiazd, muzycznego finału Gitarowego Rekordu Guinnessa. Na tej liście są już irlandzka fabryka hitów The Cranberries (autorzy przebojów „Zombie”, „Dreams”, „Ode To My Family”, „Linger”), włoska ikona gotyckiego metalu Lacuna Coil, brytyjska grupa post-hardcore’owa Enter Shikari i Acid Drinkers z projektem „Tribute to Lemmy” dedykowanym zmarłemu liderowi zespołu Motorhead.

Impreza jest częścią festiwalu 3-Majówka, w którym udział potwierdzili również Lady Pank, Kult, Luxtorpeda, Illusion, Strachy Na Lachy, Happysad, Katarzyna Nosowska, Natalia Przybysz, Renata Przemyk, Krzysztof Zalewski, Czesław Śpiewa, O.S.T.R., Łona i Webber, Łąki Łan, Xxanaxx, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, The Toy Dolls oraz 5’Nizza z Ukrainy.

Pierwszy majowy weekend warto spędzić we Wrocławiu!