„Hey Joe” na ponad sześć tysięcy gitar, trzy dni koncertów polskich i światowych gwiazd, kilkunastotysięczna publiczność, jubileuszowa płyta DVD z Gitarowego Rekordu Guinnessa… Wrocławska 3-Majówka to bez wątpienia jeden z najważniejszych polskich festiwali muzycznych. Dziękujemy, że byliście z nami!

6299 gitarzystów zagrało razem 1 maja na wrocławskim rynku! Słuchało ich przynajmniej dwa razy tyle osób. Za rok Rekord Guinnessa zostanie pobity – tak postanowili gitarzyści, którzy zagrali  we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że  i Wy dołączycie, wystarczy nauczyć się pięciu prostych gitarowych akordów. „Niech nas będzie coraz więcej! Wrocław jest przecież miastem gitary” – tak krzyczał ze sceny LeBurn Maddox, amerykański gitarzysta, jeden z gości Rekordu.

Prócz niego zagrali m.in. Jan Borysewicz, Grzegorz Skawiński, Greg Koch i skrzypek Michał Jelonek, całością dyrygował tradycyjnie wrocławianin Leszek Cichoński. Na YouTube pojawił się już oficjalny klip Gitarowego Rekordu Guinnessa 2017

Zachęcamy, by go wysyłać w świat, niech wszyscy wiedzą jak bawi się ubiegłoroczna Europejska Stolica Kultury. Teledysk to przedsmak przegotowywanej jubileuszowej płyty DVD, bo już po raz piętnasty graliśmy na wrocławskim rynku.

Koncertowe szaleństwo – tak było w tym roku
Rewelacyjna Lacuna Coil, słynne The Cranberries i Dog Eat Dog, ostre Enter Shikari, punkowa petarda, czyli The Toy Dolls, klimatyczna 5’Nizza i prawie trzydziestu czołowych polskich wykonawców reprezentujących różne style i gatunki muzyczne – tegoroczna 3-Majówka listą zaproszonych artystów przyćmiła niejeden festiwal. Nie zawiodły legendy i gwiazdy: świetne koncerty dały Kult, Lady Pank, Illusion, Brodka, Katarzyna Nosowska i O.S.T.R., do 3 w nocy bawił publiczność energetyczny Łąki Łan.

Ale 3-Majówka to też festiwal odkryć, nowości i niecodziennych sytuacji. To tu zabrzmiały w wersjach odświeżonych piosenki Renaty Przemyk z jej wydanej w 1990 roku legendarnej już płyty „Ya Hozna”, Natalia Przybysz śpiewała premierowe utwory, a raper L.U.C. wystąpił z towarzyszeniem orkiestry dętej Rebel Babel Ensemble (na dodatek spontanicznie na scenie pojawił się Czesław Mozil, który chwilę wcześniej skończył swój koncert).

3-Majówka to festiwal bez muzycznych podziałów – na jednej scenie grali m.in. hiphopowi Łona i Webber, The Toy Dolls, metalowy Hunter i rockowy Krzysztof Zalewski – i otwarty na młodych: w tym roku wystąpili Piotr Zioła, Julia Pietrucha, aktor Paweł Domagała czy wrocławska Moskiewska Pożyczka, która zwyciężyła w głosowaniu publiczności Promo Festival. Nadążając za trendami organizatorzy powołali do życia trzecią scenę, czyli Scenę Chillout, gdzie dla pełnej sali grały zespoły Xxanaxx i Rebeka.

Gwiazdy, zdolna młodzież, premiery, nowości – wrocławska 3-Majówka jest jednym z najważniejszych polskich festiwali, prezentuje polską scenę muzyczną w pigułce, jest odbiciem tego, co w niej w danym roku najciekawsze i najważniejsze.

Mimo, że pogoda nie rozpieszczała publiczności, to zestaw artystów przyciągnął tłumy i codziennie na wieczornych koncertach bawiło się po kilkanaście tysięcy osób. A wszystko to w dostojnym wnętrzu Hali Stulecia i pięknym otoczeniu zielonej wrocławskiej Pergoli i z nocnymi pokazami Fontanny Multimedialnej.

Dziękujemy, że byliście z nami i już teraz zapraszamy za rok!

Wrocław miastem gitary, Wrocław miastem muzyki!